Žádný z textů publikovaných na těchto stránakách neprošel jazykovou korekcí, takže vás prosíme, omluvte případné gramatické, stylistické či jiné chyby a překlepy.

pondělí 15. prosince 2014

Předvánoční snídaně a večeře

Ještě asi nemá cenu psát o Vánocích v Kanadě, přeci jen ty Vánoce ještě neproběhly. Ale dá se napsat o předvánočním období, vánočním večírku v práci a velmi nezvyklé snídani. Krom toho v Kanadě už probíhá jakási zima a sníh a mlhy a zima a vítr a všechno, co k tomu patří, takže na daleké výlety do přírody se vyráží tak možná umrznout, pokud máte zájem. Dnes to pojmeme klidně bez hloupých vtípků, odpočinkovou, vyprávěcí formou především faktické povahy.

Je jeden velký rozdíl mezi předvánočním obdobím v ČR a v Kanadě. A to je Halloween. Pokud někdo chodíte po Praze, nebo možná i v ostatních velkých městech, začnete registrovat už na přelomu září a října vánoční výlohy, slevy, vánoční výrobky obohacené mikulášskou nadílkou, vánoční produkty, akce, prostě vánoční marketing. To v Kanadě jaksi nehrozí, protože koncem října je zde Halloween, kde se všichni převlíkají za něco, co nejsou, jako blázni (doslova). Je to prostě jeden obrovský maškarní ples po celé zemi (nepochybně). I z Halloweenu se však stává vývozní artikl severoamerických zemí a do ČR se pomalu začíná rozšiřovat tahle hrůzostrašná paráda, ovšem doufejme, že v ČR budeme i přes tlak globalizace stále věrni dušičkám a jejich hloubce. Vánoční akce zde začínají ale v podstatě den po Halloweenu, z kterého se okamžitě stane dávná minulost.

Vrchol předvánočního času pak přichází na Černý pátek (Black Friday), který jako většina bláznivých "svátků" má původ v USA. Je to pátek před první adventní nedělí, kdy začíná ten pravý předvánoční čas a především předvánoční nakupování veškerých možných dárků. Na Černý pátek jsou totiž všude slevy a před obchodními centry šílení lidě stojí fronty, nakupují jako blázni hlava nehlava, bratr nezná bratra. Postupně se tento den vyvezl za hranice USA ani ne tak díky iniciativě USA, ale jako spíš kvůli tomu, že spousta Kanaďanů odjela tento den nakupovat do Spojených států a spousta obchodníků si řekla, že takhle to dál nejde. Tak se zavedl jakýsi Černý pátek i v Kanadě. Mimochodem Černý se mu říká proto, že údajně (dejme tomu, že je to jedna ze všech možných verzí) se obchodníci poprvé za rok nacházejí v černých číslech. Připadá mi to trochu přitažené za vlasy, jiná legenda vám řekne něco jiného atd. Stačí se podívat. Ovšem vzhledem k objemu utracených peněz americkými a kandskými zakázníky jsou snad úplně všechny obchody tento den v nejvyšších černých číslech za celý rok. A hned na to začíná advent. Adventní věnec se v Kanadě opravdu sehnat nedá (alespoň Kuba s Barčou na žádný nenarazili). Takže si ho prostě vyrobíte sami, pokud chcete. A podle české tradice si zapalujete každý týden svoji svíčku. Ovšem v Kanadě je toto období především o firemních vánočních večírcích a uzávěrkách celého roku.

Když pak děláte v relativně rodinné, přátelské firmě, jakou Steam Whistle nepochybně je, zjistíte, že nejsou ti šéfové tak úplně na hlavu a nejdou jen po zisku, zisku a zisku. Ale zjistíte, že pro vás připraví celopodnikovou snídani, kde se sejde v podstatě celý personál (včetně obchodních zástupců a prodejců z druhého konce země, který je o dvě časová pásma dál než Toronto), nejenže si zde vychutnáte kanadsko-anglicko-americké snídaňové menu formou bufetu zadarmo, protože to platí firma, ale k tomu všemu vám ta firma platí klasickým hodinovým platem dobu, kterou na té snídani strávíte. Samozřejmě, že je ta snídaně spojena s prezentacemi toho, jak je firma super, co všechno se za celý rok povedlo, jak se zvedl podíl na trhu apod. A opravdu toho není málo, takže tam strávíte třeba i tři hodiny. Všichni organizátoři veškerých akcí vám povypráví příběh (nehustí do vás jenom informace a fakta a procenta a čísla), jak se co dělalo, takže se i bavíte, smějete, prostě paráda a najednou vám to uteče jako voda a je po snídani. A hned další den vás čeká vánoční super párty.

Vánoční párty je opravdu převážně chlastací akce, to se asi jinak napsat nedá. Ovšem krom toho je její první polovina ukázkou toho, že každý může být tvůrcem zábavy. Na párty, kde byli Kuba s Barčou se předávaly ceny za pět, deset a patnáct let práce pro firmu, prezentovaly se vtipné fotografie zaměstnanců, videa s nejlepšími zážitky ve firmě a především s tím, že každý ze zaměstnanců může vystoupit s nějakým hudebním, tanečním, nebo jakýmkoli jiným číslem a ukázat, co umí. Firma neutratí ani korunu navíc za pozvání nějekých známých umělců a přesto se všichni skvěle baví. Tady se asi nejvíc ukázala nebojácnost a bezprostřednost Kanaďanů, kteří nic neřeší, prostě přijdou na podium a něco předvedou, všichni je odmění hlasitým potleskem, protože je to baví a když pak vidíte některé zpěvačky, co na tom podiu vytváří, když zazpívají těžkou Amy Winehouse naprosto bez chyby a naprosto čistě, říkáte si, jak ohromná je tam asi konkurence umělců. To vám jen potvrdí fakt, že spousta muzikantů, co dělá v takové firmě na lince, jezdila (nebo ještě jezdí) s kapelou do Evropy na turné, po Kanadě na turné, v USA na turné, všude na turné... A přitom dělají dělnickou práci, protože i když jedou na takové turné, neuživí je to... Když pak přijede do Čech kapela ze severní Ameriky, ve většině případů bývá za hvězdu. Jenže v Severní AMerice ve většině taových případů je to průměr, nic výjimečného. Inu, to bylo lehké odbočení od samotného večírku. Po pěti hodinách alespoň trochu regulované zábavy se přechází k té neregulované, anarchistické zábavě, o které si každý může udělat obrázek sám. Samozřejmě je to s večeří včetně předkrmů formou fingerfoods a aperitivu, samotnou večeří s luxusní tabulí, dezertíkem a hlavně nejlepším oblečením, které doma každý najde.

Nakonec bychom rádi připojili video (Kuba teda nestihl natočit úplný začátek) jednoho vystupujícího z pivovaru.


A na úplný závěr bychom vám všem chtěli popřát s Barčou Veselé vánoce, krásné, poklidné svátky bez zbytečných stresů, hodnou rodinu, odpočinkové volno a v Novém i novém roce spoustu úspěchů, radostí, štěstí, pevného zdraví, prostě krásný život. Mějte se krásně a pokud ne mezi svátky, tak určitě znovu napočtenou v novém roce v dalším dílu našeho cyklu Zkanaduj se...

Žádné komentáře:

Okomentovat