Žádný z textů publikovaných na těchto stránakách neprošel jazykovou korekcí, takže vás prosíme, omluvte případné gramatické, stylistické či jiné chyby a překlepy.

neděle 28. září 2014

Všude samý Číňan...

 Konečně vám můžeme vyprávět příběh o čtvrti, jež je obklopena různými polopravdami, omyly a mýty. Je to část města, která nemůže chybět snad v žádné videohře z městského prostředí, oblast, kde jsou ceny nízké jako při výprodeji v Kauflandu, čtvrť, kde je jeden jak druhý a kam jednoznačně chodí nakupovat čeští romové. Někteří z vás už možná tuší, jiní už ví... Ano, je to Chinatown.
Kuba s Barčou už po několika vydělaných milionech nevěděli, co s nimi, tak se rozhodli, že vykročí tou pravou nohou do dalšího tajemného světa, který Toronto nabízí. Vyrazili do Chinatownu, aby se nasáli další multikulturu, kterou se Kanada tak pyšní. Že jste vstoupili do Chinatown nepoznáte podle nějaké cedule "Welcome", ale podle toho, že mají najednou všichni "zavřený" oči, kteří navíc vypadají všichni téměř stejně a názvy všech kamenných obchodů včetně bank nejprve v čínštině (alespoň se to předpokládá, přeci jen asijské znaky jsou pra laika všechny stejné) a teprve potom v angličtině. Kuba s Barčou se rozhodli, že půjdou jen po té jedné hlavní ulici. Byla sobota, všude plno lidí, ale stejně, jde o zážitek a o poznání. Samozřejmě, zvyklí z českých luhů a hájů a domovských tržnic, věděli, že asiati nepochybně umí obchodovat. No, aby ne. K prodeji totiž nepotřebujete kamenný obchod ani stánek. Stačí přece auto a parkovací místo. Zaparkujete na lukrativním místě, pověsíte ramínka a další zboží kamkoliv, kde to na dodávce bude držet a už to jede. Inu, takhle se podniká. Kdo nemá na auto, může v Chinatown koupit skútr. Ten prosím v této čtvrti stojí průměrně mezi 700-1300 CAD. Při nejnižší mzdě si na takový skútr můžete vydělat za necelé dva týdny.

Samostatnou kapitolou, která Kubu utvrdila v tom, že opravdu nebude nakupovat jídlo v kterémkoli obchodě v Chinatown je kamenný obchod s potravinami. Copak o to, levné to je, ale některé potraviny pocházejí ze zemí jako Thailand, Vietnam apod. a pár jich je z USA, i když v Kanadě, potažmo pak v provincii Ontario, kde se nachází Toronto, existuje velká spousta lokálních farmářů, od kterých berou potraviny i normální markety. To je první věc, která by člověka mohla odradit od takového nákupu. Ale především pak velmi "hygienické" skladování. To je přece v pohodě, že na jednom regálu mám otevřené jídlo a hned nad ním vystavuju mycí prostředky. Kdo ví, jak to uchovávají ve skladu. A že nekteré ryby jsou jen tak na vzduchu o teplotě pokojové a vyšší úplně bez ledu, chladu a tak, to je tady taky vcelku normální. A copak, vždyť je to jedno, že do lékárny musíte projít skrze veškerá možná potravinářská odvětví jako nudle (ano, i to by se v obchodě dalo brát jako odvětví), zelenina, ovoce, maso... Prostě pohodička. Pak se člověk nemůže divit, že standardní barva banánů, které se tu prodávají, je černá (ano, čtete dobře, černá!!!). Inu, opravdu, tady Kuba nakupovat jídlo, natož pak léky, nebude. Kromě tohohle všeho je jeden společný znak, který spojuje všechny obchody od giftshopu přes oblečení a potraviny až po ty léky. A to je naprosto jedinečný zápach.

Inu, tak takový je Chinatown na první pohled. Určitě bychom nechtěli, abyste měli o Chinatown špatné mínění, je to rozhodně zajímavá čtvrť s restauracemi, oblečením a giftshopy, kde jsou modely letadel Airbou (jednoznačně originál) a ovladače na herní konzoli WLL (asi od firmy Nunteno). Je to exotická čtvrť a určitě se tam naši dva mladíci ještě několikrát vrátí. Minimálně proto, že hned na začátku Chinatown (pokud jdete od jezera) je naprosto jedinečný burgerový fastfood A&W, kde dělají ještě lepší hamburgery než "U Negra" v Hradci Králové, Colu vám nalévají do sklenice s uchem a dostanete zde cibulové kroužky, které jsou větší ve skutečnosti než na obrázku (ano, jde to). Takže příště nejspíše o jedno z nejkrásněších přírodních divů Ontaria (možná i Kanady) a o tom, jak úžasně se dá pokazit jeho okolí. Nechte se překvapit dalším dílem z cyklu Zkanaduj se...

Žádné komentáře:

Okomentovat